امروز : سه شنبه 5 بهمن 1400 / 07:41 / به وقت تهران

 

 

بسیج دانشجویی دانشگاه جیرفت 

تاریخچه بسیج دانشجویی:

در تاریخ دوم آذرماه 1367 بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) طی پیامی عارفانه، روشنگرانه و توام با آینده نگری دقیق که که منبعث از بینش عمیق ایشان بود فرمان تشکیل بسیج دانشجو  و طلبه را به عنوان یکی از ضروری ترین تشکل ها صادر نمودند و ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراکز دانشگاهی و حوزوی خواستار پاسداری از اصول تغییر ناپذیر ((نه شرقی و نه غربی شدند)) و ضمن دعوت به اتحاد و یگانگی حوزه  و دانشگاه چشم انداز ایجاد حکومت بزرگ اسلامی و فتح جهان توسط اسلام را فراروی مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدی (ص) قرار دادند . حضرت امام (ره) تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را بر عهده بسیج مستضعفین سپاه پاسداران نهادند . بعد از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) نیز حمایت همه جانبه خود را از بسیج دانشجویی اعلام نمودند و آن را از ضروریات دانسته و همواره با رهنمودهای ارزنده خودشان متولیان این نهاد مقدس را راهنمایی کرده و می کنند.

پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سیزدهم دی ماه 1369 مرکز بسیج دانشجویی تهران تاسیس شد و مسولیت تشکیل دفاتر بسیج را در دانشگاهها عهده دار گردید . با شکل گیری قانونی بسیج دانشجویی در دانشگاه ها براساس توان بالای متکی بر ایمان دانشجویان بسیجی، بسیج دانشجویی به سرعت در این محیط مقدس تشکیل  و گسترش یافت . و بدین سان فرزندان خمینی کبیر (ره) که افتخار بسیجی بودن آنها پیر سفر کرده را برای خود موهبتی بزرگ می شمردند. آغاز گر حرکت بنیادینی شدند که رسالت آن از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و نوید دهنده فتح سنگر های کلیدی جهان اسلام توسط اسلام ناب محمدی (ص) به عهده ایشان نهاده شده بود. راهی که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی) نیز بر تداوم آن تاکید نموده و مهر تایید زدند از این رو به منظور تحقق آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی و ضرورت تسریع در حرکت اسلامی کردن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و نیز اشاعه تفکر بسیجی به ویژه از سال 1374 به بعد موافقت نامه هایی بین نیروهای مقاومت بسیج با وزارت فرهنگ و آموزش عالی در مورخه 13/7/1375، دانشگاه آزاد اسلامی در مورخه 25/1/1376 و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 17/4/1376 به امضاء رسید که طرفین در آن نسبت به تقویت و گسترش فعالیت های بسیج دانشجویی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تصریح کرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگی نمودند پس از طی دوره اولیه ایجاد و رشد سخت افزاری در بسیج دانشجویی ، همت دانشجویان بسیجی علاوه بر توسعه کمی معطوف به افزایش هر چه بیشتر کیفیت و تحول نرم افزاری گردید.

در سال 1376 جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران توفیق دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را کسب نموده و ضمن بیان بینش ها، نگرش ها و روشهای خود دغدغه های خویش را معروض داشتند . رهبر معظم انقلاب در این دیدار صمیمی و معنوی فرمایشات بسیار مهمی را بیان فرمودند که سرآغاز تحولی بنیادین در بسیج دانشجویی به ویژه در عرصه های فرهنگی و سیاسی گردید

. سال 1379 یکی دیکر از سرفصل های تحولی بسیج دانشجویی آغاز شد، در این سال شرکت کنندگان در نهمین نشست سالانه بسیج دانشجویی سراسر کشور توفیق دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله العالی)را یافته و ضمن بیان دیدگاههای خویش، به استماع سخنان گهربار ایشان شامل رهنمودها و تایید رویکردهای اعلام شده بسیج دانشجویی نایل آمدند از اواخر همان سال فعالیت های جدی مبتنی بر رویکرد آینده نگر و استراتژیک آغاز شد که بحمدالله منجر به تغییرات بینشی، نگرشی، روشی و ساختاری در این تشکل گردید.

 دانشجوي بسيجي در کلام امام خامنه ای(مد ظله العالی)

الف) بسيج دانشجويي؛ تشکل دانشجويي نه نظامي

«بسيج يک تشکل دو بعدي است. يک اتصال به محيط دانشجويي و دانشگاه و يک اتصال به سپاه دارد. سپاه چيست؟ آيا سپاه صرفا يک سازمان نظامي است؟ نه، سپاه نماد مقاومت انقلابي و شجاعانه است(...) سپاه فراتر از يک سازمان نظامي است. سپاه مجموعه اي است که براي مقاومت، براي مجاهدت، براي همان حرف هايي که شما امروز در دانشگاه براي آن ها درس مي خوانيد، از زمين حاصلخيز انقلاب اسلامي روئيد.(...) حالا با اين دو بعد، شما سپاهي هستيد يا دانشجو و تشکل دانشجويي؟ پاسخ اين است که شما نظامي نيستيد. شما دانشجو و يک تشکل دانشجويي هستيد(...). البته من بلافاصله مي گويم نظامي بودن به هيچ وجه نقطه ضعف نيست. نظامي بودن افتخار است. منتهي شما در محيط دانشجويي اين افتخار را نداريد».

ب) شاخص هاي دانشجوي بسيجي

۱- ميدان داري عرصه هاي حياتي و اساسي زندگي

«بسيج يعني به صحنه آمدن و به ميدان آمدن. چه ميداني؟ ميدان چالش هاي حياتي و اساسي(...). اين ميدان ها، ميدان فکر و دانايي و توليد علم است. ميدان چالش هاي گوناگون براي جبران عقب ماندگي است.(...) در اين چالش ها، چالش دانايي و علمي هست، چالش توليد فکر هست، چالش سازندگي و خدمت رساني به مردم هست، چالش دفاع سياسي هست، چالش تهاجم سياسي هست، چالش دفاع نظامي هست».

۲- پيشتازي

«بسيج بايد جلوتر از همه وارد علم بشود، شما بايد برويد عرصه هاي علمي را، عرصه هاي فن آوري را، نوآوري هاي علمي و آفاق شناخته نشده علم را تصرف کنيد».

۳- عدالت طلبي

«بسيجي عدالت طلب است. عدالت طلبي به اين نيست که انسان رو در روي کسي بايستد و بگويد تو عدالت طلب نيستي نه، اين ساز و کار دارد. بايد جامعه به نقطه اي برسد که سياست هاي عدالت طلبانه در آن طراحي شود.»

۴- احساس «صاحب خانه» داشتن نسبت به کشور

«بسيج يعني آن عنصر دلسوزي که کشور را متعلق به خود و آينده را وابسته به تلاش خود مي داند، نگران است، چون صاحب خانه است».

ج) بسيج دانشجويي و نيازهاي اساسي آن

۱- فکر، تحليل و روشن بيني

«بسيج دانشجويي نيازهايي دارد. نيازهاي اصلي و عنصري و اساسي. نياز اولش به فکر و تحليل و روشن بيني است. فکر، تفکر و انديشه پردازي- يا به قول شماها کار تئوريک- در زمينه مسائل اسلام، در زمينه مسائل انقلاب، در زمينه مسائل بين المللي و در زمينه مسائل جاري».

۲- جهاد علمي

 «يک نياز ديگر عبارت است از جهاد علمي. جهاد علمي براي شما لازم است. بايد در ميدان هاي علم وارد شويد».

۳- اخلاق و معنويت

«يکي از نيازهاي عمده شما مسأله اخلاق و معنويت است.(...) سعي تان اين باشد که گناه نکنيد. فرائض را با شوق و رغبت انجام بدهيد. از ياد خدا غفلت نکنيد. با قرآن انس پيدا کنيد. در محيط هاي گوناگون که با همديگر هستيد، سعي کنيد به دينداري و معنويت يکديگر کمک کنيد. شما به يک معنا شبيه ما طلبه ها هستيد؛ مردم از طلبه ها انتظار بيشتري دارند، از بسيج هم انتظار بيشتري دارند».

۴- اتاق فکر

«از جمله نيازهاي شما مجموعه انديشه ورز است. يک مجموعه فکري درست کنيد».

د) بسيج و راهبردهاي آن

۱- هوشياري توأم با عدم محافظه کاري

«محافظه کار نشويد و همواره دانشجو و بسيجي- به همان معناي مثبت و پرخون و پرتپش- باقي بمانيد. البته دنباله اين که مي گويم «محافظه کار نشويد»، اين است که «ولي هوشيار هم باشيد».(...) گاهي اوقات دشمن کار را به گونه اي ترتيب مي دهد که حرف حقي از زبان يک نفر صادر شود! دشمن ناحق و باطل است، پس چرا مي خواهد اين حرف حق از زبان آن شخص صادر بشود؟ چون مي خواهد پازل خودش را کامل کند. اينجا حرف حق را نبايد زد. پازل دشمن را نبايد کامل کرد».

۲- نگاه فراجناحي به پديده هاي سياسي، اجتماعي و فرهنگي

«مطالب را از بالا سر خطوط سياسي و جناح بازي ها ديدن، همان چيزي است که من از دانشجوي بسيجي توقع دارم. بسيج دانشجويي در عين آن که يک تشکل نظم يافته و برخوردار از سازماندهي است، نه در جناح هاي سياسي هضم و حل مي شود و نه خود را رقيب سازمان هاي دانشجويي متعارف مي شمرد».

۳- توجه همزمان به ظاهر و باطن

«به عمق ها توجه کنيد و آن را بطلبيد. از ظواهر هم دست نکشيد. اين خطاست که کسي خيال کند يا توهم کند که بايد باطن را درست کرد، ظاهر مهم نيست. نخير، همين ظاهر، انسان را به وادي هاي گوناگون مي کشاند. ظاهر ديني، ظاهر اسلامي، پاي بندي به تعبد ديني، همين مجالس دعا، همين مجالس توسل به ائمه (عليهم السلام) لازم است، منتها همه اين ها را با دانايي همراه کنيد.»

بيانات مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي بسيج دانشجويي دانشگاه هاي سراسر کشور، .۱۳۸۶/۳/۳۱